درباره ست گادینست گادین

ست گادین از نویسندگان آمریکایی دنیای کسب و کار با نگاهی متفاوت و خلاقانه است که این نگاه متفاوت به نوعی در همه آثارش مشاهده میشود.

ست گادین (Seth Godin) یکی از نویسندگان و کارآفرینان آمریکایی محسوب میشود که کتاب‌ هایی در زمینه بازاریابی، کسب و کار، رهبری و تبلیغات دارد. این کارآفرین یک سخنران موفق نیز است و با کنفرانس‌ های بی‌ نظیرش به افراد زیادی علاوه بر انگیزه کافی برای دستیابی به موفقیت، راهکارهایی امروزی ارائه میدهد. در ادامه با موضوعات زیر اطلاعات بیشتری درباره این شخصیت دنیای کسب و کار ارائه خواهیم داد.

بیوگرافی ست گادین

گادین بعد از مدرسه تحصیلاتش را در دانشگاه در رشته علوم کامپیوتر و همچنین فلسفه ادامه داد و بعد از آن به دانشگاه استنفورد رفت و مدرک MBA خود را از این دانشگاه دریافت کرد. شاید برخی وی را با شرکتی تبلیغاتی به نام Yoyodyne بشناسند که ست گادین آن را در سال 1995 تأسیس کرده بود. این شرکت ایده‌ های انقلابی داشت و با این وجود، شرکت‌ هایی همچون ولوو، مایکروسافت، سونی موزیک و غیره را برای همکاری به خود جذب کرد تا اینکه سه سال بعد، به ارزش 30 میلیون دلار به شرکت یاهو فروخته شد و در پی آن سمت بالایی نیز در یاهو به گادین رسید.

البته شرکت Yoyodyne تنها دستاورد گادین نبود. وی در سال 2005 شرکت دیگری به نام Squidoo تأسیس کرد و مجددا آن را هم این بار به HubPages فروخت. با همه این‌ ها در سال‌ های اخیر ست گادین وارد حوزه آموزش شد و رسالتش را در این زمینه ادامه داد و بیشتر از هر چیزی خود را یک معلم معرفی کرد. معلمی که حالا کتاب‌ های پرطرفداری در عرصه کسب و کار و مارکتینگ دارد و آثارش به بیش از 35 زبان دنیا نیز ترجمه شده‌ اند. ما در این مقاله تعدادی از کتاب‌ های این نویسنده را معرفی میکنیم.

بازاریابی اجازه ای ست گادین

ست گادین، اولین نفری بود که در دنیای بازاریابی مفهوم بازاریابی اجازه‌ ای را مطرح کرد. درواقع وی ایده‌ هایی مانند تبلیغات تلویزیونی را در عصر حاضر منسوخ میداند و از رسانه‌ های جدید همچون اینترنت کمک میگیرد. اولین نمونه از این بازاریابی را میتوان بازاریابی ایمیلی معرفی کرد. به طوری که کاربران برای دریافت اطلاعات در مورد محصولی خاص خودشان ثبت نام میکنند. افرادی که در این حیطه از بازاریابی فعالیت میکنند، معتقد هستند که اینچنین بازاریابی‌ هایی اقتصادی تر هستند و تنها مشتریان بالقوه را نیز هدف قرار میدهند.

کتاب گاو بنفشست گادین

گاو بنفش با عنوان اصلی Purple Cow: Transform Your Business by Being Remarkable  سال 2003 منتشر شد. 6 سال بعد در سال 2009 ست گادین ویرایش کاملی روی کتاب انجام داد و آنرا دوباره منتشر کرد. ست گادین نویسنده‌ ی این کتاب معتقد است در دورانی به سر میبریم که برای موفقیت در یک کسب‌ و‌ کار، تبلیغات کافی نیست؛ بلکه شما باید یک تفاوت جدی با بقیه رقیبانتان داشته باشید. باید تصمیم بگیرید در کانون توجه باشید و موفق شوید یا کنار بایستید و شکست بخورید. او در این‌ باره گفته است:«مطمئن‌ ترین راه برای شکست، خسته کننده بودن است. تنها شانس شما برای موفقیت متمایز بودن است.»

نظریه‌ ی گاو بنفش میگوید باید متفاوت باشید. تفاوتی که باعث شود شما در ذهن مشتری ماندگار شوید و او را ترغیب کند میان انتخاب‌ های بی شمار بازار دست روی خدمت یا کالای شما بگذارد. شما باید چیزی به مخاطبتان بدهید که بقیه نداده‌ اند، وگرنه مسئله خیلی ساده میشود. اگر تمام محصولات و خدمات بازار مشابه باشند مشتری به سراغ پرسابقه‌ ترین و معروف‌ ترین ارائه‌کننده‌ ی خدمت خواهد رفت و به خودش زحمت بررسی خدمت یا تولید شما را نخواهد داد.